O Poznaniu

Serce Wielkopolski


Weronika Gawryluk

Właściciel, Dyrektor Zarządzający

Poznań to jedno z najstarszych, największych i najprężniej rozwijających się miast w kraju. Liczne zabytki i atrakcje turystyczne ilustrują bogatą, tysiącletnią tradycję miasta. Dzięki tym świadkom historii wiemy, że w początkach państwa polskiego gród poznański był jednym z największych i najważniejszych ośrodków władzy, gospodarki i kultu. Tu na wyspie na Warcie Mieszko I postawił swój pałac książęcy, ufortyfikowaną osadę z pierwszą w Polsce katedrą, w której został pochowany on, jego syn oraz innych sześciu spośród pierwszych władców Polski. I choć już z początkiem XI wieku Poznań stracił swoje dominujące polityczne znaczenie, na zawsze pozostał ważnym ośrodkiem ekonomicznym i kulturalnym.

Dziś Poznań jest piątym największym miastem w kraju z ponad pół milionem mieszkańców i jednocześnie sercem przeszło milionowej aglomeracji. Oprócz stałych mieszkańców na kilkudziesięciu uczelniach wyższych uczy się w Poznaniu 130-tysięczna rzesza studentów. Przyjeżdżają oni do Poznania nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy. Wybierają Poznań ze względu na prestiż miejskich uczelni, ale także z nadzieją na łatwe znalezienie w Poznaniu dobrze płatnej pracy.

Nowoczesne miasto, które wyrosło z 1000-letniej tradycji, umiejętnie wkomponowanej we współczesny wielkomiejski klimat. Tu historia nieustannie przeplata się ze współczesnością. Na mury najstarszej polskiej katedry spogląda nowoczesny biurowiec po drugiej stronie Warty, XII-wieczny romański kościół św. Jana sąsiaduje z najnowocześniejszym w Europie torem regatowym dla wioślarzy i kajakarzy, a dawny browar Huggerów zmieniono w najlepsze centrum handlowe świata – Stary Browar.

Współczesny turysta podróż do przeszłości odbędzie, przemierzając nowoczesną Bramę Poznania – multimedialne centrum historii początków miasta i państwa. Odwiedzi groby Pierwszych Piastów wyeksponowane w podziemiach pierwszej polskiej katedry, oglądając przy tym film o dziejach katedry. Wolne chwile spędzi w otoczeniu wspaniałej architektury z perłami polskiego renesansu – Ratusz oraz baroku – fara i wspaniałym kompleksem secesyjnym na Jeżycach i Łazarzu na czele. W Rogalowym Muzeum Poznania nie tylko spróbuje tradycyjnego przysmaku Wielkopolan, ale weźmie udział w jego wypiekaniu.

Liczne tereny zielone stanowią ok. 30% powierzchni miasta. W samym centrum znajduje się kilkanaście mniejszych i większych parków, w tym stuhektarowa Cytadela. Dzięki unikalnemu na europejską skalę rozwiązaniu miejskiej zieleni na planie klinowo-pierścieniowym, każda dzielnica ma swoje zielone płuca - północ rezerwaty Żurawiniec i Morasko, wschód Maltę i drugie co do wielkości polskie ZOO, słynące ze słoniarni, tygrysiarni, motylarni czy pawilonu zwierząt nocnych, południe Łęgi Dębińskie, które korytem Warty łączą się z Wielkopolskim Parkiem Narodowym, a zachód Lasek Marceliński, Ogród Botaniczny, Rusałkę i Wolę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym mieście, koniecznie odwiedź stronę internetową grupy licencjonowanych przewodników po Poznaniu. Serdecznie Polecamy!

Powyższy tekst pochodzi ze strony VisitPoznan.info