Co zobaczyć

Miejsca warte odwiedzenia


Stary Rynek

To trzeci co do wielkości Stary Rynek w Polsce. Zajmuje obszar 2 hektarów i jest prawie regularnym kwadratem o boku 141 m. Otaczają go przeważnie dwupiętrowe kamienice, które swego czasu były – oprócz mieszkań –także warsztatami i sklepami.

Dziś warsztaty i większość sklepów zniknęła z panoramy Rynku, pozostały mieszkania, trochę sklepów i mnóstwo restauracji, kawiarni i pubów. Nikt już nie handluje na straganach, poza sprzedawcami pamiątek lub w czasie Jarmarku Świętojańskiego, który odbywa się w czerwcu.

Oprócz urokliwych kamieniczek, o kształcie Starego Rynku decydują też Ratusz i waga miejska, odwach, pałace Mielżyńskich i Działyńskich, domki budnicze z podcieniami, pomnik Bamberki, cztery fontanny – Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna – czy pręgierz, ulubione miejsce spotkań poznaniaków. Latem jest tu mnóstwo kawiarnianych ogródków, a przez cały rok na rynku można spotkać gołębie.

Cytadela

Park Cytadela to rozległy teren zielony położony w północnej części Poznania. Jest to ulubione miejsce spacerów poznaniaków mieszkających w tym regionie miasta, oferujące dużo możliwości nie tylko dla pieszych wędrówek ale też chętnie odwiedzane przez amatorów rowerów i rolek.

Na jej terenie zlokalizowane są dwa obiekty muzealne: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Można tam znaleźć kilka roślinnych ogrodów tematycznych, pozostałości teatru letniego oraz kilkadziesiąt rzeźb, umiejscowionych na terenie całego parku.

W XIX wieku na Cytadeli mieściła się jedna z największych twierdz ówczesnej Europy, Fort Winiary. Jej zewnętrzna linia obronna miała długość 3 km, a sucha fosa – głębokość od 8 do 12 m.

Fara

Poznańska perła baroku. Fara, czyli kościół parafialny miasta, została zbudowana przez jezuitów. Budowę rozpoczęto w 1651 roku, ale na konsekrację świątyni trzeba było czekać 54 lata. Nad budową kościoła czuwali włoscy architekci – fasadę zaprojektował Giovanni Catenazzi, portal główny i ołtarz – Pompeo Ferrari. To oni i inni włoscy twórcy sprawili, że barok fary to „barok triumfujący”, jak nazywano bardzo ekspresyjną odmianę tego stylu, tworzoną przez rzymskich architektów. 16 potężnych kolumn ze sztucznego marmuru, bogata polichromia i pseudokopuła tworząca złudzenie prawdziwej – do tego monumentalne ołtarze, wiele rzeźb i obrazów. I jeszcze organy, wykonane w 1876 roku przez Friedricha Ladegasta, które składają się z 2579 piszczałek – największa ma sześć metrów.

Jezioro maltańskie

Sztuczny zbiornik wodny położony w Poznaniu na prawym brzegu Warty. Zbiornik zajmuje obszar 67,5 ha (zależy od stopnia spiętrzenia) zaś jego długość to około 2,2 km (obwód 5,6 km), co czyni go największym sztucznym zbiornikiem wodnym miasta. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny. Tor regatowy (jeden z najlepszych torów regatowych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.

W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Dużą atrakcją przyrodniczą są odkryte na Malcie podziemne ciepłe źródła, które zostały wykorzystane w największym w Polsce aquaparku. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja - Zwierzyniec - usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo). Na południowym brzegu - na kopcu Wolności znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy.

Park Mickiewicza

zabytkowy park miejski w Poznaniu, na terenie Dzielnicy Cesarskiej. Jeden z najokazalszych parków w mieście, stanowiący jądro Dzielnicy Cesarskiej, zlokalizowany pomiędzy ulicami Fredry, Wieniawskiego, Święty Marcin i Aleją Niepodległości.

Projekt całości dzielnicy zrealizował Joseph Stübben w początkach XX wieku. W centrum parku znajduje się rozległa sadzawka z wysoko tryskającą fontanną (z okresu założenia, przebudowana). W północnej części zaaranżowano reprezentacyjne schody, stanowiące oprawę urbanistyczną dla perspektywy Teatru Wielkiego (początek XX wieku). W południowej części założenia, które łagodnie przechodzi w plac Adama Mickiewicza, stoją dwa pomniki: Ofiar Czerwca 1956 i Adama Mickiewicza. Dawniej stały w tym rejonie: pomnik Bismarcka (do 1919) i pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa (do 1939). Obie części parku (południowa i północna) łączą się ze sobą przy pomocy szpalerów platanowych, które, dzięki rozstawionym ławkom, są także strefami wypoczynku i lektury.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski w Poznaniu jest jedyną obecnie wyspą znajdującą się na rzece Warcie. Jest to najstarsza część miasta, według najnowszych badań pierwszy gród istniał tu już w IX wieku. Otrzymał nazwę Poznan, prawdopodobnie od imienia jego założyciela - niejakiego Poznana. Tutaj w 966 roku miał miejsce chrzest Polski, a w 968 r. utworzono pierwsze polskie biskupstwo. Tu pochowano ciała pierwszych polskich władców. Na czas panowania Mieszka I przypada budowa pierwszej polskiej katedry oraz największej w tamtych czasach siedziby książęcej, tzw. palatium.

Ostrów Tumski to prawdopodobnie najbardziej magiczne miejsce miasta. Wciąż zazdrośnie strzeże tajemnic przeszłości. Niedawno zespół archeologów odnalazł kaplicę ufundowaną przez Dąbrówkę (Dubravkę) - czeską małżonkę Mieszka I. Relikty tej budowli znajdują się pod powierzchnią kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo. Kaplica ta była prawdopodobnie częścią wspomnianego już palatium.